Otogar Plaka Tanıma Sistemleri

Otogar Plaka Tanıma Sistemleri

Otogar plaka tanıma sistemleri; araçların otogara giriş ve çıkışlarında plaka görüntülerinin kamera aracılığıyla alınıp yazılım sistemi tarafından plaka ve araçla ilgili tüm bilgilerin sisteme yansımasıdır. Bu sistemler, araç trafiği çok yoğun olan otogarlar için büyük bir kolaylık ve konfordur.

 

Otogar plaka tanıma sistemleri; araçların otogara giriş ve çıkışlarında plaka görüntülerinin kamera aracılığıyla alınıp yazılım sistemi tarafından plaka ve araçla ilgili tüm bilgilerin sisteme yansımasıdır. Bu sistemler, araç trafiği çok yoğun olan otogarlar için büyük bir kolaylık ve konfordur. Otogar plaka tanıma sistemi, şehirlerarası çalışan otobüsler, taksiler, şahıs arabaları ve servis araçlarının terminale giriş ve çıkışlarını denetim altında tutarak hem ücret alma konusunda hem de güvenlik ve raporlama amaçlı kullanılmaktadır. Bu sistem şu şekilde işlemektedir: sistem yaklaşan aracın plakasını otomatik olarak algılar ve bu bilgiyi ana sisteme gönderir. Ana yazılım bu bilgiyi giriş saati ve hakkındaki tüm bilgilerle sisteme kaydeder. Eğer şüpheli plakalar listesindeyse güvenliğe uyarı gönderir. Aracın çıkış yaptığı noktadaki kamera sayesinde sistem yeniden yeni bir bilgi oluşturur ve giriş çıkış saatleri arasındaki farkı hesaplayarak sisteme ücret yansıtır. Bu sistemler her araç için mali fiş hazırlamaktadır. Bu da kişilerin iş gücünü azaltmakta ve işlemleri hızlandırmaktadır.

 

Otogar Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 

Otogar plaka tanıma sistemlerinin hayatı kolaylaştırıcı pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar şunlardır:

1- Otogara giriş ve çıkışlarda trafiğin yığılmasını önleyerek, seri şekilde geçiş sağlar.

2- Sürücüler giriş ve çıkışlardaki bekleme sürelerinin azlığından dolayı zamandan tasarruf sağlarlar.

3- Şüpheli araç ve şahısların giriş yapması engellenmiş olur. Güvenliğin sağlanması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

4- İçerideki araçların kontrolünü sağlar.

5- Araç trafiğinin raporlanmasında kolaylık sağlamaktadır.

6- Maliyetler bu sistemle en aza inmektedir.

7- Diğer sistem araçlarıyla (bariyer, geçiş kontrol sistemleri gibi) uyumlu çalışan bir sistemdir.

8- Otomatik yazılım sistemiyle çalıştığı için kişilerin hata yapma riskini en aza indirger.

 

Otogar plaka tanıma sistemleri yürürlüğe giren madde sayesinde tüm otogarlarda zorunlu hale getirilmiştir. Tüm sistemlerdeki yazılımların oluşturduğu bilgiler UETDS (Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi) aracılığıyla plaka tanıma sistemleri web sistemlerine aktarılır ve Ulaştırma Bakanlığı’na iletilir. Burada raporlar halinde toplanan bilgiler güvenlik ve kayıt kontrol işlemleri için kullanılmaktadır.